Nawadnianie ogrodów, zwłaszcza tych większych, jest zazwyczaj zarówno czasochłonne, jak i pracochłonne. Warto jednak mieć na uwadze to, że aktualnie istnieją różne systemy nawadniania ogrodów, dzięki którym możemy ułatwić sobie ogrodowe prace. Istotny jest jednak to, by system nawadniania ogrodów był w pełni dostosowany do naszych potrzeb oraz roślin się w nim znajdujących. Tak naprawdę niewielkie znaczenie ma to, czy systemy nawadniające będą sterowane ręcznie, czy też przy użyciu automatyki. Jeżeli dobrze zaplanujemy i wykonamy taki system nawadniający, będziemy mogli cieszyć się piękną roślinnością w naszym ogrodzie. Jak zrobić system nawadniający? Oto kilka wskazówek.
System nawadniania ogrodów krok po kroku
To, od czego powinniśmy przede wszystkim zacząć, to planowanie. Od tego zawsze należy zacząć wykonanie systemu nawadniania ogrodów i nie powinniśmy tego etapu bagatelizować. Istotny jest zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów nawadniających, w naszym ogrodzie. Oczywiście punktem wyjścia powinno być tutaj ustalenia głównego źródła wody zasilającej, do którego ma zostać podłączone przyłącze do wodociągu miejskiego. Uwzględnić należy także hydrofor zasilający lub dedykowaną do systemu nawadniania pompę, która będzie pobierać wodę chociażby ze studni na terenie posesji. Oprócz wyboru konkretnych elementów, istotne jest zaznaczenie na schemacie ogrodu tych miejsc, które mają być nawadniane przy użyciu wybranych przez nas systemów. Mogą to być na przykład zraszacze czy chociażby popularne systemy kroplujące. Istotne jest także to, w podzielić ogród na odpowiednie sekcję. Jeżeli już będziemy posiadać te lokalizację, walca rozrysować przebiegły, które mają doprowadzać wodę do poszczególnych sekcji ogrodu. Tym samym warto rozmieścić konkretne elementy systemu, takie jak zawory, elektrozawory, zraszacze, kroplowniki, linie kroplujące, sterowniki oraz inne elementy hydrauliczne. Oczywiście wybór poszczególnych elementów zależny jest od tego, na jaki system nawadniania ogrodów się zdecydujemy. Jeżeli będziemy posiadali te dane, warto przystąpić do zakupu niezbędnych materiałów.
Systemy nawadniania ogrodów tworzone przy pomocy fachowców
Oczywiście wcale nie jest powiedziane, że system nawadniania ogrodów musimy stworzyć samodzielnie. Tego typu działania wymagają od nas konkretnej wiedzy z tego zakresu oraz umiejętności związanych z montażem wybranego przez nas systemu. Jednak nie warto się zniechęcać i decydować na tradycyjny nawadnianie przy pomocy konewki czy węża ogrodowego, a z pewnością warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców. Jeżeli mniej więcej orientujemy się w temacie, wystarczy nawet w sklepie ogrodniczym skonsultować swoje wybory, dotyczące systemu nawadniania i tym samym zdecydować się na możliwie najlepsze rozwiązanie, proponowane przez obsługę. Z powodzeniem jednak systemy nawadniania ogrodów możemy zlecić w całości do zaprojektowania oraz wykonania. Warta jednak mieć na uwadze to, że wszystkie systemy nawadniania ogrodów warto instalować jeszcze przed rozpoczęciem upraw na naszej działce czy też posadzeniem roślinności w ogrodzie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że swobodnie można instalować cały system nawadniający, bez ryzyka uszkodzenia znajdujących się tam roślin.
Czy automatyczne nawadnianie ogrodów można zamontować samodzielnie?
Oczywiście tego typu rozwiązanie możemy zaplanować oraz zainstalować samodzielnie, aczkolwiek odpowiednio wcześnie powinniśmy się zaznajomić z tematem, by nie popełnić ewentualnych błędów, które sporo mogą nas później kosztować. Jeżeli przystąpimy do planowania naszego ogrodu, powinniśmy go podzielić na odpowiednie sekcje i w ten sposób planować również automatyczne nawadnianie. Dobrym rozwiązaniem jednak będzie skorzystanie z pomocy fachowców, którzy dokładnie przyjrzą się w naszej powierzchni zielonej oraz zaproponują optymalne rozwiązanie oraz właściwe wykorzystanie niezbędnych urządzeń, by automatyczne nawadnianie ogrodów na naszej przestrzeni stało się optymalne i jednocześnie ekonomiczne.
Jak przebiega instalacja systemów nawadniania ogrodów?
Wszystko zależy od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy. I jeżeli już podjęliśmy decyzję i zaplanowaliśmy całość instalacji, a także dokonaliśmy odpowiednich zakupów, następnym etapem będzie przygotowanie rowków podły. Tak naprawdę jest to najbardziej pracochłonna część budowy całego systemu. Rury zasilające prowadzi się zgodnie z określonym wcześniej planem do wszystkich zraszaczy, studzienek oraz przyłączy. W tym celu wykopuje się w naszym ogrodzie lodówki o głębokości około 30 cm. Warto wspomagać się tutaj sznurkiem, który będzie rozciągnięty pomiędzy poszczególnymi miejscami wyprowadzenia wody. Jeżeli już udało nam się wykonać ten etap, następnym działaniem będzie układanie i podłączenie zraszaczy. Oczywiście tego typu prace są czasochłonne, a jeżeli nie mamy pewności, że poradzimy sobie z tym zadaniem, warto zlecić zadanie to osobom doświadczonym. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że unikniemy ewentualnych, kosztownych błędów.